Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Aydemir yine Erzurum değerlerini gündeme taşıdı
Aydemir yine Erzurum değerlerini gündeme taşıdı
Küçükoğlu: ‘Şehit ve gazilerimiz şeref payelerimizdir’
Küçükoğlu: ‘Şehit ve gazilerimiz şeref payelerimizdir’
Ağrı – Erzurum yolunda trafik kazası: 2 yaralı
Ağrı – Erzurum yolunda trafik kazası: 2 yaralı
 Ailelerin evlat nöbeti kararlılıkla devam ediyor
 Ailelerin evlat nöbeti kararlılıkla devam ediyor
ATAUNİ bahar yarıyılı eğitim planlaması açıklandı
ATAUNİ bahar yarıyılı eğitim planlaması açıklandı
HABERLER>TÜRKİYE
2 Aralık 2022 Cuma - 01:59

Doğu Anadolu’da yatırım hareketliliği

Erdoğan, Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Terör tehdidinin ülke sınırlarının dışına atılmasıyla birlikte Doğu Anadolu Bölgesi'nde de gözle görülür bir yatırım hareketliliği yaşandığına dikkat çekti

Doğu Anadolu’da yatırım hareketliliği

Eğitimden sağlığa, enerjiden şehirciliğe her alanda benzer yatırımları hayata geçirerek ülkenin her köşesinde fırsat eşitliğini tesis etmek için çalıştıklarını vurgulayan Erdoğan, “Hamdolsun artık sanayi ve ticaret ülkemizin sadece belirli bölgelerinde toplanmıyor, 81 ilimizin tamamına yayılıyor.” Dedi

BÜYÜME RAKAMLARI

Erdoğan, ‘Büyüme rakamları doğru istikamette yürüdüğümüzün en son işaretidir. Küresel siyasi ve ekonomik krizlere, savaşlara, belirsizliklere rağmen 2023 hedeflerine kararlılıkla ilerlemekle kalmıyor, Türkiye Yüzyılı'na da hazırlanıyoruz” kaydını düştü

İSTİKRAR VE KARDEŞLİK İKLİMİ

Erdoğan, ‘Öncelikle ülkemizin güven istikrar iklimine, kardeşliğine, huzuruna sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerekiyor. Terör belasını başımıza musallat edenlerin gayesi; elimizdeki imkanı kullanmamıza mani olmaktı. Hamdolsun, artık bu dönem geride kalmıştır.’ dedi

YATIRIM HAREKETLİLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, Terör tehdidinin ülke sınırlarının dışına atılmasıyla birlikte Doğu Anadolu Bölgesi'nde de gözle görülür bir yatırım hareketliliği yaşandığına dikkat çekti

DOĞU’YA YENİ BİR YATIRIM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, “Tarihî İpek Yolu’nun bu önemli güzergâhını 79 kilometrelik iki geliş, iki gidiş şeritli yolla hızlı, konforlu, güvenli bir ulaşıma kavuşturuyoruz” dedi.

BİRLİKTE KAZANALIM

Erdoğan, ‘Biz, dünyanın neresine gidersek gidelim muhataplarımıza hep 'Gelin, birlikte kazanalım' diyoruz. Üreterek, istihdam ederek, ihracat yaparak ülkemize katkıda bulunmak isteyen herkese aynı çağrıyı yapıyoruz. " diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinden Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni’ne canlı bağlantı ile katılarak bir konuşma yaptı.

Açılışı yapılan 70 kilometrelik Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Yolu’nun hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin 9 kilometrelik Hamur Çevre Yolu’nun da önümüzdeki yıl tamamlanacağını kaydetti.

“ULAŞIM YATIRIMLARINI KALKINMANIN TEMEL ALTYAPISI OLARAK GÖRÜYORUZ”

Tarihî İpek Yolu’nun bu önemli güzergâhını 79 kilometrelik iki geliş, iki gidiş şeritli yolla hızlı, konforlu, güvenli bir ulaşıma kavuşturduklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Güzergâhındaki iki köprüsü, viyadüğü, kavşakları ve diğer yapılarıyla ülkemize yakışır bir eseri şehrimize kazandırdığımıza inanıyorum. Murat Nehri üzerinde inşa edeceğimiz hidroelektrik santralinin baraj alanı üzerinde yapılan Tutak Viyadüğü ile şimdiden bölgedeki ulaşımın aksamasına engel olduk. Yaklaşık 2,5 milyar liralık yatırımla hayata geçirdiğimiz bu yol sayesinde, Ağrı ile Patnos arasındaki mesafe bir saat değil, 35 dakikada katedilebilecek” açıklamasında bulundu.

Projenin ülkeye yıllık katkısının, 70 milyon lirası vakitten, 41 milyon lirası yakıttan olmak üzere 111 milyon lirayı bulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan projenin, 8 bin 500 tona yakın karbon azaltımına da vesile olacağını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Neredeyse her gün ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmet kervanına kattığımız bu yol projemizin, mesafelerle beraber gönülleri de birbirine yaklaştıracağına inanıyorum” diye ekledi.

Yaptıkları yatırımlarla Ağrı Dağı’nın yüceliğinden aldığı güç ve ilhamla, tarih boyunca ilmin, sanatın, hikmetin yatağı olan bölgenin önünde yeni bir sayfa açtıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Hep söylediğimiz gibi ulaşım yatırımlarını kalkınmanın temel altyapısı olarak görüyoruz. Karasıyla, havasıyla, demiryoluyla ulaşım hatlarının tesis edilmediği bir yerde yatırım da olmaz, üretim de olmaz, istihdam da olmaz. Biz, ülkemizin bölünmüş yol uzunluğunu 6 bin kilometreden 29 bin kilometre sınırına, havalimanı sayısını 26’dan 57’ye çıkartarak, demiryollarımızı baştan sona yenileyerek işte bunu sağladık.”

“ÜLKEMİZİN HER KÖŞESİNDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ TESİS ETMEK İÇİN ÇALIŞTIK”

Eğitimden sağlığa, enerjiden şehirciliğe her alanda benzer yatırımları hayata geçirerek ülkenin her köşesinde fırsat eşitliğini tesis etmek için çalıştıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun artık sanayi ve ticaret ülkemizin sadece belirli bölgelerinde toplanmıyor, 81 ilimizin tamamına yayılıyor. Ülkemizin ihracat yapmayan ilinin kalmamış olması bu gerçeğe işaret ediyor. Terör tehdidini sınırlarımızın dışına atmamızla birlikte, Doğu Anadolu Bölgemizde de gözle görülür bir yatırım hareketliliği olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Yıllarca milletimizin sadece canını yakmakla kalmayıp, kalkınmasını engelleyerek refahının da önüne geçenlerin devreden çıkmasıyla Ağrı gerçek kimliğini bulmaya başlamıştır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah, hâlen süren projeleri süratle tamamlayarak, ihtiyaca göre yeni projeleri hayata geçirerek tarihî İpek Yolu’nu günümüz şartlarıyla yeniden ihya etmekte kararlıyız. Geçtiğimiz 20 yılda şehrimize kazandırdığımız üniversitemizden yurtlarımıza, spor tesislerimizden hastanelerimize, toplu konutlarımızdan yollarımıza, baraj ve sulama tesislerimizden sanayi kuruluşlarımıza kadar nice eserlerle Ağrı’yı Türkiye Yüzyılı için hazırladık. Belediye Başkanımız Savcı Sayan kardeşimin gayretlerini de yakından takip ediyor, her safhada destekliyoruz. Ağrı’nın da 2023’te tercihini doğrudan yana kullanarak Türkiye Yüzyılı’nda hak ettiği yeri alacak yeni bir atılımı başlatacağına yürekten inanıyorum. Bölgenin tarım, hayvancılık, ticaret, sanayi, turizm potansiyelini daha etkin şekilde kullanabilmesine önemli katkıda bulunacağına inandığım Ağrı-Patnos Yolu’nun şehrimize kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik ediyorum.”

MALAZGİRT’TEN BUGÜNE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Malazgirt’ten bu yana Anadolu’daki varlığımızın her günü, bize bu vatanı çok görenlerin farklı kılıflar altında icra ettikleri tuzaklarla, oyunlarla, saldırılarla mücadeleyle geçmiştir. Sınırlarımızın hemen ötesindeki Azerbaycanlı kardeşlerimizin, uzun yıllar boyunca işgal altında tutulan topraklarının görmezden gelinmesinin gerisinde de aynı anlayış vardır. Bölge ülkeleri, bu sinsi ve riyakâr tuzakları ancak birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri hâlinde bozabilirler. Hamdolsun bu konuda çok önemli mesafeler katettik.”

“AÇIKLANAN 2022 YILI ÜÇÜNCÜ ÇEYREK BÜYÜME RAKAMLARI, DOĞRU İSTİKAMETTE YÜRÜDÜĞÜMÜZÜN EN SON İŞARETİDİR”

“Serhat şehrimiz Ağrı, daha düne kadar terörün ve doğudan gelecek tehditlerin gölgesinde yaşarken bugün istikbalimize umutla bakmamızı sağlayan gelişmelerin adresi hâline gelmiştir” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü Ağrı ülkemizden Kafkaslara, Orta Asya’ya, Güney Asya’ya, Çin’e kadar uzanan büyük potansiyelin tam merkezinde yer alıyor. Zengezur güzergâhının da hayata geçmesiyle, Ağrı’nın uç beyliğini yaptığı bu bölgenin ekonomik ve sosyal hareketliliği zirveye çıkacaktır. Tabii bunun için öncelikle ülkemizin güven ve istikrar iklimine, kardeşliğine, huzuruna sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerekiyor. Yıllarca vaktimizi ve enerjimizi heba eden, canımızı yakan, dikkatimizi dağıtan terör belasını başımıza musallat edenlerin gayesi, elimizdeki imkânı kullanmamıza mani olmaktı. Hamdolsun artık bu dönem geride kalmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

YATIRIM, İSTİHDAM, ÜRETİM, İHRACAT VE CARİ FAZLA

Türkiye’yi; yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyüterek hedeflerine yaklaştıkça geçmişte yaşadıkları tablonun karanlığını daha iyi görebildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dün açıklanan 2022 yılı üçüncü çeyrek büyüme rakamları, doğru istikamette yürüdüğümüzün en son işaretidir. Küresel siyasi ve ekonomik krizlere, savaşlara, belirsizliklere rağmen 2023 hedeflerine kararlılıkla ilerlemekle kalmıyor, Türkiye Yüzyılı’na da hazırlanıyoruz. Yerli ve uluslararası yatırımcıları, Ağrı’dan başlayarak 81 vilayetimizin tamamında, kendilerine sunduğumuz destekleri, teşvikleri, kolaylıkları değerlendirmeye davet ediyorum” dedi.

‘GELİN BİRLİKTE KAZANALIM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz, dünyanın neresine gidersek gidelim muhataplarımıza hep, ‘gelin birlikte kazanalım’ diyoruz. Üreterek, istihdam ederek, ihracat yaparak ülkemize katkıda bulunmak isteyen herkese aynı çağrıyı yapıyoruz. Gelin, şehirlerimize yapacağınız yatırımlarla hem siz kazanın hem ülkemiz kazansın. Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Ağrı-Hamur-Tutak-Patnos Yolu’nun hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.”

 
Memiş: ‘Erzurum’da kış turizminin önemli bir yeri var’
 
Erdoğan: 'Kaliteli eğitim insan hakkıdır'
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
‘Önce Rabb’imizin yardımına güveniyoruz'
Erdoğan, ‘Biz, ‘Niyet hayır, akıbet hayır’ diyerek önce Rabb’imizin yardımına ...
‘Dünya liderliğine yükselme yolumuz açık’
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Otelciler Federasyonu 7. Olağan Genel Kurulu'nda ...
‘Kimseye hesap vermeyiz’
Erdoğan, ‘“Biz vatan topraklarının ve insanlarımızın güvenliğini ilgilendiren ...
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vebal vurgusu
Erdoğan, ‘"Afrika'dan Asya'ya bütün bu coğrafyalarda dünyanın neresinde ...
‘Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız’
Erdoğan, "Her vesileyle şu dört temel düsturu tekrarlıyoruz, tek millet, ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomiyi değerlendirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın hiçbir yerinde kendi ekonomisini ...
 
TBMM Başkanı Şentop: ‘Göz yummayız’
Kars, Ardahan, Iğdır Tanıtım Günleri’nde konuşan Türkiye Büyük Millet ...
Erdoğan: ‘Gabar'da da olacağız, Cudi'de de olacağız’
Öğretmenlerimizin canına kasteden alçaklara, döktükleri her damla kanın ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı öğretmeni anlattı
Kocaeli'de yaşayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın öğretmeni Müzekka ...
 
KANAL ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri