Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden Türkiye Teknoloji Seçime Doğru
Aydemir yine Erzurum değerlerini gündeme taşıdı
Aydemir yine Erzurum değerlerini gündeme taşıdı
Küçükoğlu: ‘Şehit ve gazilerimiz şeref payelerimizdir’
Küçükoğlu: ‘Şehit ve gazilerimiz şeref payelerimizdir’
Ağrı – Erzurum yolunda trafik kazası: 2 yaralı
Ağrı – Erzurum yolunda trafik kazası: 2 yaralı
 Ailelerin evlat nöbeti kararlılıkla devam ediyor
 Ailelerin evlat nöbeti kararlılıkla devam ediyor
ATAUNİ bahar yarıyılı eğitim planlaması açıklandı
ATAUNİ bahar yarıyılı eğitim planlaması açıklandı
HABERLER>EKONOMİ
5 Aralık 2022 Pazartesi - 10:16

Erzurum’da 19 sektör ihracata yoğunlaştı

ERZURUM gazetesi - ÖZEL - Erzurum’dan bu yılın Kasım ayında 16, 2022 yılının 11 aylık döneminde 19 sektör ihracat kaydetti. 2021’e göre 11 sektörün ihracatı artarken 6 sektörde düşüş görüldü.

Erzurum’da 19 sektör ihracata yoğunlaştı

TİM Kasım ayı iller sektörel ihracat performanslarını paylaştı. Erzurum’dan bu yılın Kasım ayında 16, 2022 yılının 11 aylık döneminde 19 sektör ihracat kaydetti. 2021’e göre 11 sektörün ihracatı artarken 6 sektörde düşüş görüldü.

EN YÜKSEK DEĞERDE İHRACAT YAPAN SEKTÖRLER

Bu yılın Ocak – Kasım döneminde en çok değerde ihracat gerçekleştiren 5 sektör kimyevi maddeler ve mamulleri, Demir ve Demir Dışı Metaller, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri, Makine ve Aksamları ile Çelik sektörleri oldu.

SEKTÖRLERİN İHRACAT PAYI

Erzurum’da 11 ayda en yüksek değerde ihracat gerçekleştiren sektörlerin il toplam ihracat değerindeki payı Kimyevi Maddeler ve Mamullerinde yüzde 58,21, Demir ve Demir Dışı Metallerde yüzde 8,39, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünlerinde yüzde 6,57, Çelik sektöründe yüzde 4.36, Makine ve Aksamları grubunda yüzde 4,59 olarak hesaplandı.

ARTIŞ KAYDEDEN SEKTÖRLER VE ORANLARI

2021 yılına göre en yüksek ihracat değeri artışı Diğer sanayi ürünleri grubunda görüldü. Yüzde 75555 oranında artışın görüldüğü bu sektörü yüzde 321,8’lik artışla Çelik, yüzde 171,6’lık artış ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri, yüzde 119..4’lük artış oranıyla Deri, yüzde 90.8 ile iklimlendirme, yüzde 56.1 ile mobilya, yüzde 46.6 ile tekstil, yüzde 45.3 ile demir, yüzde 32.4 ile hazır giyim, yüzde 28 ile makine ve yüzde 9.5 ile madencilik sektörü takip etti.

6 SEKTÖR İHRACATINDA DÜŞÜŞ

Kasım ayında bir önceki yıla göre 6 sektör ihracat değerinde düşüş görüldü. Düşüş oranları Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamullerinde yüzde 75,5, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünlerinde yüzde 67,2, Otomotivde yüzde 81,7, Halıcılık Sektöründe yüzde 25,2, Elektrik ve elektronik sektöründe yüzde 90,6, su ürünlerinde yüzde 13.2 olarak kaydedildi.

KASIM AYI ERZURUM SEKTÖREL PERFORMANS

TİM verilerine göre Kasım ayında kimya sektörü 2,5 milyon dolar, Çimento Sektörü 159,5 bin, Demircilik Sektörü 301,1 bin, Çelik Sektörü 36,9 bin, İklimlendirme Sanayisi 153,1 bin, Mobilya Sektörü 26,3 bin, Hububat Sektörü 180,4 bin, Dericilik Sektörü 127,3 bin, Makine Sektörü 197,9 bin, Otomotiv Sektörü 18,7 bin, Elektrik Sektörü 72,4 bin, su ürünleri 71,2 bin, meyve sebze mamulleri 21.4, hazırgiyim 51,1 bin, madencilik sektörü 14,7 bin, tekstil sektörü 32.6 bin dolarlık ihracat yaptı.

2022’NİN OCAK – KASIM DÖNEMİ  

Bu yılın Ocak – Kasım ayları toplamında Kimyevi Maddeler ve Mamulleri 14,4 milyon, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri 898,8 bin bin, Otomotiv Endüstrisi 685,9 bin, Makine ve Aksamları 1,1 milyon, Çimento Cam Seramik ve Toprak Ürünleri 1.6 milyon, Demir ve Demir Dışı Metaller 2,0 milyon, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller 450,5 bin, Elektrik ve Elektronik 420,2 bin, Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri 429,9 bin,  İklimlendirme Sanayii 633,5 bin, Çelik 1,0 milyon, Tekstil ve Hammaddeleri 115,2 bin,  Deri ve Deri Mamulleri 369,9 bin, Hazırgiyim ve Konfeksiyon 259,0 bin, Madencilik Ürünleri 66,1, Halıcılık sektörü 11,6, meyve ve sebze 28,7 bin dolarlık ihracat yaptı

TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ, KASIM AYI DIŞ TİCARET RAKAMLARINI YORUMLADI

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, "Kasım ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir." dedi.

İhracatın geçen yıl yakaladığı ivmeyi bu yılın 11 ayında da devam ettirdiğini ve her ay olduğu gibi en yüksek aylık ihracat değerine ulaştığını belirten Bakan Muş, "Kasım ayında ihracatımız geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 artışla 21,9 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Ocak-kasım dönemi ihracatımız yüzde 14 artışla 231 milyar dolara yükselmiştir. Enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan sert artışın etkisiyle ithalatımız kasım ayında 30,7 milyar dolar olmuştur. Bu ay enerji ithalatımız yüzde 17,4 artışla 7,7 milyar dolara yükselerek toplam ithalatımızın dörtte birini oluşturmuştur. Nitekim, Dünya Bankası tarafından açıklanan son veriler, 2022 yılı ilk 10 ayında bir önceki yıla göre enerji fiyatlarında yüzde 70,2 artış yaşandığını göstermektedir. Emtia fiyatlarında görülen söz konusu artış, net emtia ithalatçısı tüm ülkelerde olduğu gibi, özellikle imalat sektörü için yüksek miktarda enerji ithal eden ülkemizin ithalatını da yükseltmektedir." diye konuştu.

ALTIN İTHALATI

Muş, son dönemde altın ithalatındaki yükselişin de ithalatta yaşanan artışta etkili olduğunu ifade ederek, "Altın ithalatımız kasım ayında yüzde 2500 artışla 2,6 milyar dolara yükselmiştir. Ocak-kasım döneminde ise toplam altın ithalatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 242 artarak 17,8 milyar dolar olmuştur. İlaveten, paritenin dış ticaret rakamlarımız üzerindeki olumsuz etkileri de devam etmektedir. Parite etkisiyle dış ticaret açığımız ocak-kasım döneminde yaklaşık 3 milyar dolar daha fazla gerçekleşmiştir." bilgisini verdi.

MOTORLU KARA TAŞITLARI İTHALATI 

Bazı sektörel gelişmelerin de kasım ayı ithalatı üzerinde etkili olduğunu dile getiren Bakan Muş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçtiğimiz yıl başta otomotiv olmak üzere çeşitli sektörlerde yaşanan yarı iletken tedariğine ilişkin sıkıntıların hafiflemesiyle küresel otomotiv piyasası canlanmaya başlamıştır. Bu kapsamda, kasım ayında motorlu kara taşıtları ithalatımız yüzde 40 artışla 1,9 milyar dolar olmuştur. Dolayısıyla bu ayki dış ticaret açığımızda enerji, altın ve otomotiv kalemlerindeki ciddi artışın payı bulunmaktadır."

 HİZMET İHRACATI

Hizmet ihracatına da ayrı bir parantez açan Muş, "Hizmet gelirlerimiz seyahat ve taşımacılık gelirlerinin de önemli etkisiyle güçlü seyrini sürdürmektedir. 2022 Ocak-Eylül döneminde yüzde 69,4 oranında artışla 31,3 milyar dolar seyahat geliri elde edilmiştir. Aynı dönemde yüzde 57,9 oranında artışla 26,8 milyar dolar taşımacılık geliri elde edilmiştir." dedi.

DESTEKLER

Bakan Muş, bakanlık olarak küresel belirsizliklerin bu denli büyüdüğü bir dönemde ihracatçılara her türlü desteği vermeye devam ettiklerini vurguladı.

 Öncelikle geleneksel ihraç pazarlarındaki daralmayı öngörerek yıl ortasında devreye aldıkları "Uzak Ülkeler Stratejisi" ile ihracatçılara Asya ve Güney Amerika gibi uzak pazarlarda tutunmaları için destek olduklarını belirten Bakan Muş, şunları kaydetti: "Böylece ihracat menzilimizi ve ürün çeşitliliğimizi genişletiyor, 18 ülkeye yönelik ülke özelinde eylem planları uyguluyoruz. Öte yandan, özellikle Avrupa'da birçok firma enerji tasarrufu için çeşitli yollar ararken, yaklaşan kışla birlikte üretim ve yatırımların yeni rotalara kayma ihtimali güçlenmektedir. Bu doğrultuda bir taraftan ülkemizin Avrupa için üretim ve tedarik merkezi olması için yoğun temaslar sürdürmeye devam ederken, bir taraftan da artan enerji fiyatlarıyla gelirleri ve dolayısıyla talepleri yükselen Orta Doğu ve Körfez ülkelerinin ilk tercihinin Türkiye olması için yoğun ticari diploması faaliyetleri yürütüyoruz. Nitekim, bu hafta İstanbul'da gerçekleştirdiğimiz İSEDAK programı vesilesiyle temmuz ayında uygulamaya konulan İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri arasındaki Tercihli Ticaret Sistemi ve hayata geçen tahkim merkezi sonrası ticari ilişkilerimizi daha da geliştirmek için kapsamlı görüşmeler gerçekleştirdik. Küresel ekonomi enflasyon ve küçülme arasında sıkışmışken ülkemizin pandemi döneminde olduğu gibi bu adı konulmamış küresel kriz ortamından da en az hasarla çıkması için özverili çalışmalarımıza devam ediyoruz."

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2021 yılında son 50 yılın en yüksek büyüme hızına ulaşan Türkiye'nin birçok ülkenin hızla resesyona sürüklendiği bir dönemde büyüme trendini sürdürmeyi başardığını belirterek, "İkinci çeyrek büyümemiz yüzde 7,7 olarak yukarı yönlü revize edilmiş olup, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzde 3,9 oranında büyüyerek son 9 çeyrekte kesintisiz bir büyüme kaydetmiştir." dedi.

 AVRO BÖLGESİ

Son açıklanan verilerin, Avro Bölgesi'nin bugüne kadar kaydedilen en yüksek, Japonya'nın ise son 40 yılın en yüksek enflasyon oranlarına ulaştığını gösterdiğini anımsatan Bakan Muş, şöyle devam etti: "Enerji fiyatlarının yüksek seyri gibi etkenlerle, ülkelerin yürürlüğe koyduğu mali sıkılaştırma politikalarına rağmen henüz enflasyon üzerinde ciddi bir düşüş trendi başlamamıştır. Avrupa Merkez Bankası, Avro Bölgesi için beklentilerin üzerinde bir enflasyona işaret ederken, küresel resesyonun enflasyonu düşürme hızının oldukça yavaş olması beklenmektedir. OECD tarafından geçtiğimiz hafta yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm Raporunda, 2021 yılında yüzde 5,9 olan küresel büyüme hızının 2022 yılında neredeyse yarıya düşeceği tahmin edilirken, 2023 yılında da yüzde 2,2'ye gerileyeceği öngörülmüştür. OECD yaptığı tahminlerde, en büyük ticaret ortağımız olan Avro Bölgesi'nin bu yıl yüzde 3,3 ve önümüzdeki yıl ise yalnızca yüzde 0,5 büyüyeceğini öngörmüştür. Nitekim, Avrupa Komisyonu 'Kış Ekonomik Tahminler Raporu'nda AB'nin son çeyrekte küçülmeye başlayacağı ve büyüme oranının önümüzdeki iki yıl boyunca da tekrar yüzde 2'nin üstüne çıkmayacağı öngörülmektedir. Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri de özellikle Avrupa'daki yavaşlamayı yansıtmaktadır. Avro Bölgesi imalat sanayi endeksi 6 aydır, yeni siparişler endeksi ise 5 aydır 50 eşik değerin altında yer almaktadır."

KÜRESEL TİCARET

Küresel ticarette de genel ekonomik gidişata paralel bir trend beklendiğini belirten Muş, "OECD hesaplamalarına göre 2021 yılında yüzde 10 olan reel ticaret artışının, 2022 yılında yüzde 5,4'e ve 2023 yılında da yüzde 2,9’a düşmesi beklenmektedir. Nitekim, Dünya Ticaret Örgütünün kısa dönem ticaret gelişmelerini yansıtan barometresi, kasım ayında 100'ün altına düşerek uluslararası ticarette yavaşlamayı ortaya koymaktadır." ifadesini kullandı.

 KESİNTİSİZ BÖYÜME

Bakan Muş, küresel ekonomide büyüyen bir borç sorunu bulunduğunu ifade etti.

 Birçok finans kuruluşunun gelecek yılın daha zayıf küresel büyüme ve daha yüksek borçlanma maliyetlerine tanıklık edeceğini ifade ettiğini aktaran Muş, "Yani mali sıkılaşma tek başına küresel enflasyonu kısa vadede düşüremezken, büyümeyi aşağı çekmekte ve küresel borç sorununu da tetiklemektedir." dedi.

TÜRKİYE’NİN PERFORMANSI

Küresel ekonomide bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye'nin gerek dış ticaret gerekse ekonomik büyümesinde yakaladığı başarılı performansla dikkati çektiğinin altını çizen Muş, sözlerini şöyle sürdürdü: "2021 yılında son 50 yılın en yüksek büyüme hızına ulaşan ülkemiz, birçok ülkenin hızla resesyona sürüklendiği bir dönemde büyüme trendini sürdürmeyi başarmıştır. İkinci çeyrek büyümemiz yüzde 7,7 olarak yukarı yönlü revize edilmiş olup, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde ise ekonomimiz yüzde 3,9 oranında büyüyerek son 9 çeyrekte kesintisiz bir büyüme kaydetmiştir. 2022 yılının ilk üç çeyreklik kısmında mal ve hizmet ihracatımızda yaşanan yüzde 14,5 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,4 puan seviyesinde gerçekleşmiştir. Gerçekleşen yüksek oranlı büyümenin yarısından fazlası mal ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup ihracat büyümenin itici gücü olmaya devam etmiştir."

 İhracatçıları ekonomiye sundukları yüksek katkı için tebrik eden Muş, "İlaveten, Orta Vadeli Programımızda zikredildiği şekilde 2022 yılında yüzde 5 oranında bir büyümeye ulaşılması öngörülmektedir. Bu gerçekleşmeler, Rusya-Ukrayna savaşı, enerji krizi, parasal sıkılaştırma kaynaklı resesyon beklentileri ve dış talepteki daralmaya rağmen ekonomimizin ortaya koyduğu dinamizmi göstermektedir. Nitekim, küresel ekonominin yüzde 3,1 ve Çin ekonomisinin sadece yüzde 3,3 büyümesinin beklendiği bir ortamda, Türkiye ekonomisinin gerçekleştirmiş olacağı bu büyüme performansı çok değerli olacaktır. Hız kesmeden yoluna devam eden üretimin güçlü etkilerinin, son açıklanan istihdam verilerine de yansıdığını memnuniyetle ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

 Bakan Muş, 2020 yılı birinci çeyreğine kıyasla 2022 yılı üçüncü çeyreğinde Türkiye ekonomisinin 3 milyon 552 bin ilave istihdam oluşturduğunu ve sanayi sektörünün buna katkısının 1 milyon 66 bin kişi seviyesinde olduğunu kaydetti.

 
TBB Ekim ayı Erzurum çek verilerini paylaştı
 
Erzurum’dan 46 ülkeye ihracat
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TBB Ekim ayı Erzurum çek verilerini paylaştı
ERZURUM gazetesi - ÖZEL - Erzurum’da Ekim ayında 1,0 milyar TL tutarında ...
Yalçın: 'Birçok kazanım elde ettik'
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) 17. Türkiye Buluşması'na ...
Erzurum'dan 11 ayda 24.8 milyon dolarlık ihracat
ERZURUM gazetesi - ÖZEL HABER - Erzurum’dan 2022 Kasım ayı döneminde 4 ...
 
ETSO’dan TOBB buluşması
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) yeni dönemde göreve gelen Yönetim ...
Enflasyonla mücadelede kararlılık
Kavcıoğlu, “Merkez Bankası olarak fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmek ...
Kurum’dan başvuru yapan vatandaşlara teşekkür mektubu
“İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine başvuran vatandaşlara teşekkür mektubu ...
 
MSB 555 personel alacak
Milli Savunma Bakanlığı, çeşitli kadrolarda istihdam edilmek üzere 555 ...
ASHB 145 sözleşmeli personel alacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merkez teşkilatında 657 sayılı Devlet ...
Teşvikli yatırımlarda artış
ERZURUM - ÖZEL - 14 ilin yer aldığı Doğu Anadolu Coğrafi Bölgesinde 4 ...
 
KANAL ERZURUM
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR
ARŞİV
ANKET
BB Erzurumspor’dan Bu Sezon Beklentiniz

1. Ligde kalıcı olsun
Süper Lige çıksın
ZTK'da final oynasın

Sonuçları göster Anket arşivi
Ana Sayfa Guncel Asayiş Siyaset Ekonomi Eğitim Kültür-Sanat Sağlık-Yaşam Spor Araştırma İnceleme Bölgeden
KünyeKünye FacebookFacebook TwitterTwitter Günün HaberleriGünün Haberleri